وبلاگ

علائم روی ظروف پلاستیکی نشانه چیست؟

علائم روی ظروف پلاستیکی

تا به حال به علائم روی ظروف پلاستیکی دقت کرده اید؟ هر کدام از این نشانه های بین المللی به ما کمک می کند تا با نحوه به درستی از این ظروف استفاده کنیم. در ادامه به به معرفی علائم روی ظروف پلاستیکی، می پردازیم و اطلاعات جالبی درباره آن ها خواهیم داد.

برای خرید ظروف پلاستیکی آشپزخانه می توانید از سایت آلما پلاستیک اقدام کنید.

 

معنای 6 نماد مهم روی ظروف پلاستیکی

1. نماد چنگال و لیوان

نماد چنگال و لیوان

این یک نماد بین‌المللی است که نشان می‌دهد که ظرف از موادی ساخته شده که به طور خاص برای تماس با مواد غذایی به کار برده می شود. در نتیجه استفاده از آن‌ ها برای نگهداری و سرو غذا برای سلامت انسان خطری ندارد

2. علامت مایکروفر روی ظروف پلاستیکی(Microwave Safe)

Microwave Safe

این نماد به شکل خطوط خمیده به نشانه امواج مایکروفر هستند که به دارندگان مایکروفر می گوید که این ظرف شرایط استفاده در مایکروفر را دارد

البته نشانه های روی ظروف پلاستیکی مناسب مایکروفر به چند شکل نشان داده می شوند  اما خطوط منحنی ‌دار و شکل مایکروفر بیشتر رواج دارد.

3. ظروف بدون بیسفنول‌ آ (BPA Free)

BPA Free

یکی از نماد های روی ظروف پلاستیکی بیسفنول آ است. بیسفنول آ یکی از مواد شیمیایی خطرناک است که می تواند باعث سقط جنین بیماری های جفت نوزاد و اختلالات بعد از تولد شود برای همین شرکت‌ ها مواد شیمیایی دیگری برای تولید محصولات پلاستیکی یعنی بطری ‌های آب و ظروف غذا را جایگزین کردند و اغلب روی این گونه ظروف پلاستیکی برچسب بدون «BPA »حک می کنند.

البته در تحقیقات جدید نیز استفاده از محصولات و ظروف پلاستیکی بدون BPA نیز می‌تواند برای سلامت انسان مضر باشد.

4. ظروف قابل‌ استفاده در فریزر (Containers that can be used in the freezer)

ظروف قابل‌ استفاده در فریزر

علامت هایی شبیه دانه های برف روی ظروف پلاستیکی نشان دهنده این است که می‌ توانید از ظروف پلاستیکی مورد نظر در فریزر استفاده کنید. اگر خواستید باقی ‌مانده غذاهای خوشمزه خود را در فریزر نگهداری کنیدباید از ظرفی استفاده کنید که این برچسب روی آن زده شده باشد

5. ظروف قابل‌ استفاده در ماشین ظرفشویی

ظروف قابل‌ استفاده در ماشین ظرفشویی

نمادی که برای استفاده در ماشین ظرفشویی به کار برده می شود اشکال مختلفی دارد. بعضی از آن ها شبیه یک ماشین ظرفشویی واقعی و برخی دیگر شبیه داخل ماشین ظرفشویی با دو دایره و عبارت “Top Rack” هستند.  برای همین بهتر است با روابط عمومی برند تولیدکننده ظروف خود تماس بگیرید.

6. میزان تحمل دما در ظروف پلاستیکی

میزان تحمل دما در ظروف پلاستیکی

ظروف پلاستیکی پلی اتیلن ترفتالات (PET) می‌توانند طیف دما را از منفی 70 تا 150 درجه سانتی‌گراد تحمل کنند. اما ظروف پلاستیکی پلی پروپیلن (PP) مقاومت دمایی کمتری دارند و قادر به تحمل دما از منفی 20 تا مثبت 130 درجه سانتی‌گراد می باشد.

تشخیص علائم روی ظروف یکبار مصرف که برای دما طراحی شده‌اند، دشوار نیست. این نمادها، حداقل و حداکثر دمای قابل تحمل توسط آن ظروف را نشان می‌دهند و از یک کسر تشکیل شده ‌اند. صورت آن نشان‌ دهنده حداکثر دمای قابل تحمل و مخرج آن نیز به حداقل دمای قابل استفاده توسط ظرف پلاستیکی است.

علامت مثلث در انواع ظروف پلاستیکی

علامت مثلث در انواع ظروف پلاستیکی

اگر متوجه یک مثلث با نمادهای متفاوت شدید آن نماد نوع پلاستیک به کار رفته در محصول را نشان می دهد. در داخل هر مثلث عددی قرار دارد که از یک تا هفت متغیر است. اعداد زیر این نوع ظروف پلاستیکی مانند کدهایی هستند که با توجه به میزان بازیافت پذیری پلاستیک ها به آن ها اختصاص داده شده است.

در واقع میزان بازیافت پذیری و اسیب آن ها به محیط زیست را نشان می دهد. هر چه این عدد کمتر و نزدیک به عدد یک باشد، ظرف پلاستیک مورد نظر بازیافت پذیرتر و برای محیط زیست کم خطرتر می باشد.

ممکن است شماره 1 تا 7 را در پایین ظرف یا کنار بسته ‌بندی ظرف پلاستیکی آن‌ها دیده باشید.

در ایران اغلب مراکز بازیافت معمولاً فقط بطری‌ های پلاستیکی ساخته ‌شده از موارد 1 و 2 را جمع‌آوری می‌کنند. اما بسیاری از کشورهای پیشرفته انواع پلاستیک ها را جمع‌آوری می کنند.

خرید ظرف ماکروفری پلاستیکی از سایت آلما پلاستیک به راحت ترین روش برای شما فراهم شده است.

  • PET پلی اتیلن ترفتالات با نماد 1

این ظروف شفاف و مقاوم هستند و به راحتی دچار سوراخ شدگی نمی شوند. این نشان می دهند که این ظروف می توانند از مواد غذایی شما در برابر آلودگی های محیط محافظت کنند

اما هنگامی که ظروف پلی اتیلن ترفتالات PET در معرض دمای بالا قرار گیرد، می‌تواند آلاینده ‌هایی سمی مانند آنتیموان را وارد غذاهای شما کند. اما خوراکی ‌های سرد مانند سالاد و غذاهای آماده را می توانید در ظروف پلی اتیلن ترفتالات PET بسته بندی و نگهداری کنید. این نوع پلاستیک ها بیشتر در بطری های آب معدنی یکبار مصرف استفاده می شوند

اما محققان می گویند که بهتر است از پلاستیک‌ های یک ‌بارمصرف را با مواد قابل استفاده مجدد را کمتر استفاده کنید. چون استفاده مکرر باعث افزایش شستشو و خطر رشد باکتری در آن‌ ها می‌شود.

  • HDPE پلی اتیلن سنگین با نماد 2

این پلاستیک ها چگالی بالا دارند و  برای استفاده در بطری های شوینده به کار برده می شوند. این نوع پلاستیک، قابل بازیافت است و اغلب برای ساخت لوله ‌های زهکشی خودکار و کاشی‌های کف نیز مورد استفاده قرار می گیرد. محصولات پلاستیکی با نماد HDPE را می توانید مجددا استفاده کنید. اما فراموش نکنید که این ظروف اصلا برای نگهداری مواد غذایی قابل استفاده نیستند!

  • PVC پلی وینیل کلراید با نماد 3

پلی وینیل کلراید بیشتر در اسباب ‌بازی‌ های پلاستیکی نرم، بطری ‌های روغن خوراکی و بسته ‌بندی‌های پلاستیکی شفاف مواد غذایی به کار برده می شود. اما این ماده پلاستیکی به عنوان پلاستیک سمی شناخته می شود چون این نوع پلاستیک در طول چرخه زندگی دچار تغییراتی می شود و از خودش سم تولید می کند. بنابراین استفاده مجدد آن‌ در مواد غذایی عاقلانه نیست. نرخ بازیافت پی وی سی یا پلی وینیل کلراید نیز کم است و یکی ظروف پلاستیکی که برای محیط زیست مضر است.

  • LDPE پلی اتیلن سبک با نماد 4

این ها همون کیسه ها یا نایلون های پلاستیکی هستند که در بیشتر سوپر مارکت ها یافت می شوند این پلاستیک کم چگالی و استفاده از آن ها خطر کمتری دارد. اما نکته قابل تامل این است که این پلاستیک ها اصلا قابل بازیافت نیستند.

پلی اتیلن در صورت قرار گرفتن در معرض دماهای بالا مانند حرارت مایکروفر، ذوب می‌شوند یا بخارات سمی از خود تولید می کند. برای همین محققان استفاده از کیسه‌ های پارچه‌ای بازیافتی برای نگهداری مواد غذایی مناسب می‌دانند.

  • PP پلی پروپیلن با نماد 5

این ظروف بادوام ترین و کاربردی ترین در مقابل سایر ظروف پلاستیکی به شمار می روند. این ماده قادر است دمای بالا را تحمل کند و به دلیل دوام و سبکی برای تولید انواع ظروف پلاستیکی به کار برده می شود می شود. همچنین پلی پروپیلن 5 PP قابلیت استفاده مجدد دارد. از همه مهم تر PP به هیچ وجه مواد شیمیایی مضر را تولید نمی‌کند.

این ظروف بسیار مستحکم هستند. همچنین پلی پروپیلن دمای سرد و گرم را تحمل می کند. برای همین شما می توانید انواع وعده ‌های غذایی خود را در این ظروف بسته ‌بندی و نگهداری کنید.

  • PS پلی استایرن با نماد 6

این ظروف استایروفوم یا پلی استایرن هستند که به دلیل قیمت ارزان و سبکی در غذاهای بیرون بر استفاده می شوند. پلی استایرن را به هیچ وجه نباید درون مایکروفر قرار دهید چون در دمای بالا از خودشان ماده سمی تولید می کنند که برای سلامت انسان مضر است.

ظروف پلی استایرن ساختار سبک و نسبتاً محکمی دارند و در صورت عدم استفاده صحیح ممکن است پاره شوند. نقطه ‌ضعف آن‌ها این است که بازیافت پلی استایرن دشوار است و برای محیط‌ زیست بسیار مضر هستند و توسط مراکز بازیافت پذیرفته نمی‌شوند. برای همین  در برخی از کشورها استفاده از ظروف پلی استایرن ممنوع شده است.

  • دیگر ظروف پلاستیکی با نماد 7

کلمه سایر یا Other روی ظروف پلاستیکی یا علامت شماره 7 نشان می دهد که این ظرف از رزین پلاستیکی غیر از شش نوع رزین که تا حالا گفتیم، ساخته ‌شده است. به این معنی است که این ظرف از بیش از یک ماده رزین پلاستیکی تولید شده باشد. پلاستیک نوع شماره 7 در بسته‌ بندی مواد غذایی و برخی از بطری ‌های آب مرکبات، سس کچاپ، فنجان ‌ها، درب قهوه و ظروف صدفی یافت می شود.

این ماده برای تماس با مواد غذایی تائید شده و بازیافت شدنی است نکته که باید توجه کنید این است که این‌گونه پلاستیک ‌ها به طور خاص برای استفاده در مایکروفر ساخته شده اند. البته برای اطمینان خاطر بهتر است به نشانه ها معنی علامت های روی ظروف پلاستیکی توجه کنید و با شرکت تولیدکننده ظروف خود تماس بگیرید.

 

کدام ظروف پلاستیکی برای سلامت ما و محیط زیست مناسب هستند؟

معنی علائم روی ظروف پلاستیکی

در این مقاله به معنی علائم روی ظروف پلاستیکی پرداخته شد. بطری ها و ظروف پلاستیکی که در انتهای آن ها عدد و واژه  ۱ (PET یا  PETE) حک شده را فقط یک بار استفاده کنید چون این ظرف ها در برابر دمای بالا از خود مواد سمی منتشر می کنند.

هرگز از بطری هایی که عدد ۳ یا ۷ با واژه های PVC  و PC روی آن ها درج شده، استفاده نکنید چون می تواند سلامت شما را به خطر بندازد. ظروف پلاستیکی از پلی اتیلن با اعداد ۲ و ۴ و پلی پروپیلن با اعداد ۵ و PP برای چندین بار می توانید استفاده کرد و بهترین انتخاب برای نگهداری و بسته بندی مواد غذایی محسوب می شوند و به محیط زیست آسیب نمی زنند.

با کیفیت ترین تولید کننده ظروف پلاستیکی

ما در این مطلب نکات و اطلاعات مفیدی درباره علائم و نشانه های روی ظروف پلاستیکی به شما داده ایم. این نشانه ها باعث می شود بتوانید به درستی از این ظروف استفاده کنید و به سلامت خود و محیط زیست آسیب نزنید.

آلما پلاستیک به عنوان بهترین تولید کننده انواع ظروف پلاستیکی، با کیفیت ترین محصولات را در اختیار مشتریان قرار می دهد. برای خرید ظرف پلاستیکی درب دار و ماکروفری و برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *