وبلاگ

ظروف گیاهی چیست؟ مزایا و معایب آن

ظروف گیاهی چیست ؟ مزایا و معایب آن

ظروف گیاهی، جایگزینی پایدار، سالم و مناسب برای ظروف پلاستیکی یکبار مصرف هستند. این ظروف از موادی مانند نشاسته ذرت، باگاس نیشکر و بامبو ساخته می‌شوند که همگی تجدیدپذیر و زیست تخریب‌پذیر هستند. در ادامه این مطلب، به بررسی ظروف گیاهی، مزایا و معایب هر نوع، و نکاتی برای انتخاب بهترین ظروف گیاهی برای نیازهایتان خواهیم پرداخت.

ظروف یکبار مصرف گیاهی چیست؟

مواد اولیه در ساخت ظروف یکبار مصرف گیاهی ماده ای به نام PLA است. این ماده نوعی پلی استر است و از موادی ساخته می شود که قابلیت تجدید پذیری دارند و قابل بازیافت هستند و از نظر بیولوژیکی خنثی می باشند.

یکی از ویژگی های ظروف گیاهی این است که مواد اولیه ظروف گیاهی معمولاً از منابعی مانند گیاهان تجدیدپذیر به دست می‌آیند. ظروف گیاهی معمولاً بدون بو و طعم خاصی هستند. و به علت خنثی بودن برای بدن انسان و حیوان ضرری ندارد.

ظروف گیاهی یکبار مصرف چه مزایایی دارند؟

  • اصلی ترین مزایا ظروف یکبار مصرف گیاهی این است در تولید ظروف یکبار مصرف گیاهی از مواد شیمیایی استفاده نمی شود.
  • از مزیت های دیگر ظروف یکبار مصرف این است که قابل بازیافت و دوستدار محیط زیست هستند در واقع این ظروف با توجه به شرایط محیطی مانند فشار، دما و میکروارگانیسم های موجود در خاک قادرند در طی ۵ تا ۶ ماه تجزیه شوند و دوباره به طبیعت باز گردند.
  • برای تهیه ظروف یکبار مصرفی از مواد نفتی استفاده نمی شود.
  • این ظروف می توانند دمای بین ۲۰ تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد را تحمل کنند به همین دلیل می توان بدون نگرانی از آن ها در مایکروفر قرار داد.

ظروف گیاهی یکبار مصرف چه معایبی دارند؟

ظروف گیاهی مزایا و معایب

در ادامه شما را با معایب ظروف گیاهی آشنا می کنیم که به شما کمک می کند که بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

1- هزینه زیاد تحقیق و توسعه

هزینه تولید این ظروف بسیار بالاست و ساخت آن به زمان زیادی نیاز دارد. در برخی از کشورها از مناسب ترین فرمول برای تامین هزینه آن استفاده می کنند. در کشورهای خارجی برخی از افراد محقق اساتید دانشگاه یا دولت این هزینه را متقبل می شوند. این کار به آزمایش‌ها بی شمار و متعددی نیاز دارد که همه این ها هزینه بالا را در پی دارد. پس این محصول تجهیزات مدرن و زیادی برای تولید نیاز دارد.

2- نیازمند به تجهیزات گران

یکی از نقاط ضعف بیوپلاستیک ‌ها، این است که به پردازشگرهای سنتی پرهزینه نیاز دارند چرا که بایستی در  دمای بالا در مقیاس صنعتی تجزیه شوند. در کنار مسئله هزینه، نیاز به در دسترس بودن این تجهیزات نیز بسیار دردسر ساز می باشد.

3- نیازمند به زمین ‌های زراعی زیاد

زمین های زراعی، محیط ساخت ظروف گیاهی هستند. پس برای تهیه این ظروف به خرید منابع مانند مزرعه گندم و ذرت نیاز است که البته در این صورت بخش غذایی دچار مشکل می شود چون بیشتر زمین های زراعی در راه تولید ظروف یکبار مصرف گیاهی به کار گرفته می شود.

4- ایجاد مشکلات زیست محیطی

در صورتی که شرایط خاص برای تجزیه این ظروف در طبیعت وجود نداشته باشد ممکن است مشکلات زیست محیطی را به همراه داشته باشد. شما میتوانید برای خرید قابلمه پلاستیکی گیاهی از سایت ما اقدام کنید.

5- قیمت بالای تمام شده

اصلی ترین ایراد ظروف یکبار مصرف قیمت بالا آن هاست.

کاربرد های ظروف یکبار مصرف گیاهی

ظروف گیاهی

ظروف یکبار مصرف گیاهی قابل استفاده در صنایع مختلف مثل صنایع غذایی رستوران ها کافه ها و فروشگاه ها بوده و در بسته بندی محصولات غذایی به کار برده می شوند. همچنین بسیاری از سرویس ‌های تحویل غذا از ظروف یکبار مصرف گیاهی استفاده می‌کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره خرید جارو دستی پلاستیکی میتوانید سایت مارا بازدید کنید.

نحوه تولید ظروف یکبار مصرف گیاهی چگونه است؟

به طور طبیعی نشاسته پلیمری گیاهی است که خاصیت آب دوست دارد. برای همین باید در حین ساخت و فناوری تولید پلیمر گیاهی، این ویژگی را با اضافه کردن اسیدهای چرب گیاهی از جمله استاریک اسید و اولئیک اسید از بین ببرند. با این کار تغییراتی در ترکیب اولیه ایجاد شده و گروه استری با زنجیره طولانی کربنی به وجود می آید که آب گریز است.

بعد از این مرحله گلوتن و موم عسل برای حفظ خاصیت چسبندگی و روغن های گیاهی و سلولز به آن افزوده می شود. این کار خواص فیزیکی و مکانیکی پلیمر تا حد زیادی افزایش می دهد.

ترکیب به دست آمده در دستگاه اکستروژن به گرانول تبدیل می شود. بعد از آن گرانول را به ورق، مواد تزریقی و فیلم های نازک شکل می دهند و بعد ظروف گیاهی با استفاده از آن به دست می آید.

آلما پلاستیک، مرکز فروش ظروف پلاستیکی و گیاهی

در این مقاله به مزایا و معایب ظروف یکبار مصرف گیاهی پرداخته شد. درست است ظروف گیاهی گزینه بهتری نسبت به ظروف یکبار مصرف پلاستیکی هستند اما استفاده از منابع کاربرد زیست محیطی، نیاز به فناوری پیشرفته و پرهزینه،  قیمت بالا برای ساخت و خرید این محصول موردی هستند که خرید ظروف یکبار مصرف گیاهی را با چالش مواجه کرده است.

بنابراین بیشتر کارخانه ها سعی دارند محصولی را تولید کنند که هزینه کمتری برای ساخت آن وجود دارد و در نهایت قیمت پایین تری در مقایسه با ظروف یکبار مصرف گیاهی داشته باشد و البته کیفیت و دوام بالایی هم داشته باشد. انتخاب و خرید ظروف پلاستیکی می تواند جایگزین کم دردسر و کم هزینه تری باشد. برای خرید انواع ظروف گیاهی یکبار مصرف کافی است وارد سایت الما پلاستیک شوید و محصولات این برند را مشاهده و در صورت نیاز خریداری کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *