وبلاگ

چه ظرفی برای مایکروفر مناسب است؟

ظرف مناسب ماکروفر

آیا تا به حال شده است یک ظرف را داخل ماکروفر بگذارید و بعد از چند ثانیه کارکردن دستگاه متوجه جرقه زدن ظرف داخل ماکروفر شوید یا ظرف آتش بگیرد؟ این نشان می دهد که ظرف مناسب ماکروفر را داخل دستگاه قرار ندادید، شما باید ظرفی را انتخاب کنید که با ویژگی خاص خود ظرف مناسب ماکروویو باشد. پس هر ظرف پلاستیکی برای ماکروفر مناسب نیست. در ادامه چند ظرف غذا مخصوص مایکروفر را به شما معرفی کنیم تا بتوانید از یک غذای گرم و سالم میل کنید و لذت ببرید.

 

8 تا از ظرف هایی که برای مایکروفر مناسب هستند

در ادامه لیستی از ظروف مناسب ماکروویو را به شما معرفی می کنیم تا در هنگام خرید ماکروفر بهتر بتوانید انتخاب کنید:

1. ظرف شیشه ای

شیشه از متریالی ساخته شده است که بعد از گذاشتن داخل ماکروفر هیچ گونه امواج مایکرورویو را به خود جذب نمی کند. امواج ماکروفر از شیشه عبور می کنند بدون اینکه جذب آن شوند. حتما درب پلاستیکی روی ظروف شیشه ای را بردارید و از ظرف ماکروفر شیشه ای استفاده کنید که داخل دستگاه دچار ترک خوردگی یا خرد شدگی نشود.

 

2. ظرف سرامیکی

یک ظرفی که برای قرار دادن داخل مایکروفر مناسب است ظروف سرامیکی هستند. ظروف سرامیکی از خاک رس که یک نوع ماده طبیعی ساخته می شود و داخل کوره هایی با دمای بالا تحت حرارت قرار می گیرد. برای همین ظرف سرامیکی را می توان به عنوان ظروف مخصوص مایکروفر معرفی کرد.

 

3. فویل آلومینیومی

حتما از ظرفی استفاده کنید که برای کار داخل ماکروفر طراحی شده باشد.چون این ظرف آلومینیومی امواج مایکروفر را منعکس و گرما را به شکل یکنواخت توزیع  می کند اگر از فویل معمولی استفاده کنید می تواند منجر به آتش سوزی در دستگاه شود.

 

4. پیرکس

ظروف مخصوص ماکروفر

پیرکس یک نوع ظرف شیشه ای نشکن که می توان آن را داخل مایکروفر قرار داد. این ظرف اشعه مایکروفر را به خود جذب نمی کند و بلکه از خود عبور می دهد. البته توجه به این نکته لازم است که این ظروف را نمی توان به مدت طولانی در معرض دمای بالا قرار داد و بایستی روی بدنه آن هیچ یخی نباشد.

 

5. ظروف چینی

ظروف چینی یکی دیگر ظروف مناسب ماکروفر به شمار می رود البته این ظروف بایستی کاملا بدون نقش و نگار طلایی و براق باشند. ظرف های چینی از مقاومت زیادی در برابر اشعات با ارتعاشات بالا برخوردارند و می‌توانند مواد غذایی را به‌ طور کامل گرم کنند. حتماً باید این ظروف بسته باشد و تنها یک منفذ کوچک برای خروج بخار باز گذاشته شود.

 

6. ظروف چوبی و حصیری

ظروف ساخته شده از چوب یا حصیر را می توان برای گرم کردن نان یا یخ زدایی داخل دستگاه قرار داد البته نباید زمان گرم شدن نان بیشتر از یک دقیقه باشد چون ظرف چوبی به دلیل داشتن رطوبت ممکن است دچار ترک خوردگی شود.

 

7. ظرف پلاستیکی مخصوص

به جرئت می توان گفت که محبوب ترین ظرفی که داخل ماکروفر استفاده می شود، ظروف پلاستیکی هستند به دلیل سبکی وزن و کمک به تازه و سالم نگه داشتن غذا این ظرف ها همواره مورد توجه بوده اند اما باید اضافه کنیم هر پلاستیکی برای استفاده در داخل ماکروفر و سولاردم مناسب نمی باشد ظروف پلاستیکی که داخل این گونه دستگاه ها می گذارید، باید تحمل گرمایشی حداقل ۱۲۰درجه را داشته باشند. برای خرید ظرف ماکروفری پلاستیکی می توانید از سایت آلما پلاستیک اقدام کنید.

 

8. کاغذ و مقوا

برای تنوری کردن سیب زمینی، گرم کردن نان و پخت غذاهای بدون آب، می‌توانید از ظروف مقوایی یا کاغذی مخصوص و یکبار مصرف استفاده کنید.

 

چطور بفهمیم که ظرف مناسب مایکروفر می باشد؟

کلیه ظروفیکه داخل ماکروفر قرار می دهید ارتباط مستقیمی با سلامتی شما دارد. اگر می خواهید بفهمید که کدام ظرف مناسب ماکروفر است کافی است اقدامات زیر را انجام دهید:

 • ظرف خالی مورد نظر را روی سینی ماکروفر قرار دهید
 • لیوان آبی داخل ظرف بگذارید.
 • دستگاه را با آخرین توان مایکروویو به مدت 60 ثانیه روشن کنید.
 • اگر ظرف مناسب باشد پس از مدت یک دقیقه نباید گرم شود. اگر گرم شد ظرف مناسب سولاردم یا ماکروفر نیست.

راهنمای انتخاب ظرف مناسب برای مایکروفر

ظرف مناسب سولاردم

برای اینکه بتوانید یک ظرف مناسب برای ماکروفر انتخاب کنید باید آن ظرف از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار باشد که شامل موارد زیر می شود:

 • توجه به جنس ظرف

حتما از ظرفی استفاده کنید که برای استفاده در ماکروفر طراحی شده اندظرف هایی مانند سرامیک شیشه و پلاستیک مقاوم در برابر حرارت بهترین گزینه هستند. از خرید ظروف فلزی برای داخل ماکروفر اکیدا پرهیز کنید چون باعث اتش و خروج امواج مایکروویو شوند.

 

 • نشکن بودن

ظرفی را داخل مایکروفر قرار دهید که در برابر شکسته گی مقاوم باشد. ظرف های شیشه ای مناسب و پلاستیک های بدون ترک و شکستگی به شما پیشنهاد می شود.

 

 • قابلیت انطباق با حرارت

ظرفی را انتخاب کنید که قابلیت انطباق با حرارت و تغییرات دما را داشته باشد اگر از ظروف درب دار استفاده می کنید؛ حتما باید درب آنها قابلیت تهویه و دفع بخار را داشته باشد. اگر قصد خرید ظرف پلاستیکی درب دار را دارید می توانید از سایت آلما پلاستیک تهیه کنید.

 

 • اندازه مناسب ظروف

در هنگام خرید ظرف مخصوص ماکروفر باید به اندازه دستگاه و ظرف هم توجه کنید. اندازه ظرف را به گونه ای انتخاب کنید که به راحتی در داخل ماکروفر جای بگیرد و برای گرم شدن غذا به طور یکنواخت و کافی فضا داشته باشد.

 

 • عدم حاوی مواد مضر

ظروفی را بخرید که خالی از مواد مضر مانند بیسفنول-A (BPA) ا باشد و روی آن علامت “BPA-free” حک شده باشد تا بتوانید با خیال راحت از آن استفاده کنید.

 

 • شکل ظروف ماکروویو

برای گرم کردن غذا در مایکروویو، بهتر است از ظروف گرد یا بیضی شکل استفاده کنید. این ظروف حرارت را به طور یکنواخت به غذا می‌رسانند و از سوختن کناره‌های غذا جلوگیری می‌کنند. ظروف گود نیز برای گرم کردن غذا در مایکروویو مناسب‌تر از ظروف صاف هستند. از استفاده از ظروف راست و عمودی با دهانه‌های باریک خودداری کنید، زیرا این ظروف ممکن است باعث گرم شدن ناهموار غذا شوند.

 

 

چه ظروفی مناسب مایکروویو نیستند؟

ظرف مناسب ماکروویو

برخی از ظرف ها هستند که  به هیچ وجه نباید برای استفاده داخل ماکروفر از آن ها استفاده کنید این ظرف ها شامل موارد زیر می شود:

ظروف فلزی

ظرف فلزی از ظرف هایی که اصلا برای استفاده داخل مایکروویو مناسب نیستند. چون فلز در اثر حرارت داخل دستگاه آتش می گیرد. هم چنین فلز توانایی جذب مواد خطرناک ماکروفر را نیز دارد. در این صورت از گذاشتن بشقاب و فنجان تزیین شده با فلز و ظروف حاوی پوشش فلزی، قوطی های کنسرو قوطی فلزی داخل دستگاه خودداری کنید. چون باعث جرقه زدن و به مرور باعث آسیب به موتور و دیواره دستگاه می شود.

ظروف ملامین

ملامین نیز نوعی پلاستیک محسوب می شود اما این ظروف زمانی که تحت حرارت بالا قرار بگیرند از خود گازهای سمی تولید می کند و ساختار باعث سرطان در فرد خواهند شد.برای همین ملامین از آن دسته پلاستیک هایی که برای مایکروفر مناسب نمی باشد. در صورتی که ظرف ملامین را در برابر حرارت بالا قرار دهید ساختارشان تغییر می کند و سلامتی شما را به خطر می اندازند.

هم چنین در لعاب بسیاری از ظرف های سرامیکی و ملامینی از مقداری فلز استفاده شده است. در نتیجه این ظروف نیز همانند ظروف فلزی عمل می کنند. هم چنین برخی از سرامیک هستند که احتمال آتش سوزی یا انفجارش داخل دستگاه وجود دارد. زیرا هنگام ساخت مدت زیادی در کوره نبوده اند.

 

ظروف پلی استایرن

پلی استایرن هم اصلا ظرف مناسب برای استفاده داخل ماکروفر و گرم کردن غذا نیستند. زیرا وقتی پلی استایرن تحت حرارت بالا قرار بگیرد، ذوب می شود و ممکن است به دستگاه شما آسیب وارد کند.

 

ظروف یکبار مصرف

ظرف یک بار مصرف اصلا برای گذاشتن داخل مایکروویو مناسب نیست. ظروف یکبار مصرف را نیز اصلا داخل ماکروفر قرار ندهید! چون امکان دارد در معرض گرمای دستگاه ذوب شده و باعث چسبیدن غذا به ظرف شوند و روی سلامتی شما تاثیر بگذارند.

 

استایروفوم یا یونولیت

استایروفوم یا نام صنعتی یونولیت را نباید داخل ماکروفر بگذراید. به دلیل ساختار سلولی استایروفوم احتمال ایجاد جرقه ‌ها داخل دستگاه وجود دارد. و در برابر حرارت ماکروفر از خود مواد شیمیایی آزاد می کند و این غذاها به داخل غذا منتقل شده و ضررهای زیادی به بدن شما وارد می کنند. فقط برخی از این جنس ظرف ها که دارای برچسب مخصوص ماکروفر هستند قابل استفاده می باشند. پس بهتر است قبل از استفاده از ظروف یونولیتی مدل و نوع آن را بررسی کنید که ظرف مناسب ماکروفر باشد.

 

 

نکات مهم هنگام استفاده از ظرف داخل مایکروویو

 • به 60 ثانیه ظرف خالی مناسب را با حرارت بالا درون مایکروفر گرم کنید. بعد از آن برای گرم کردن غذا از همان ظرف استفاده کنید. پیش گرم کردن ظرف شرایط لازم طبخ بهینه غذا را فراهم می کند.
 • راهنمای مایکروویو را بخوانید چون داخل دفترچه راهنما همه چیز را در مورد مواد قابل استفاده یا ظروف نامناسب نوشته شده است.
 • اگر قرار است ظروف غذاهای آماده داخل ماکروفر قرار دهید، مطمئن ترین راه این است از که دستور پخت بسته بندی را پیروی کنید.
 • مایکروویو باید همیشه تمیز و بدون چربی باشد.
 • از ظروفی استفاده کنید که بتوانید آن ها را به راحتی تمیز کنید و در ماشین ظرفشویی قرار دهید.
 • قبل از استفاده در ماکروفر، درپوش ظرف را باز کنید یا منافذ کوچکی در روی ظرف برای تهویه ایجاد کنید تا بخار از داخل ظرف خارج شود.
 • در تحت تاثیر حرارت ظروف بسیار گرم میشوند، بنابراین از دستکش یا دستمال مقاوم حرارتی استفاده کنید تا از سوختگی دست جلوگیری کنید و ظرف گرم را با احتیاط بیرون بیاورید.
 • هنگام استفاده از ظروف پلاستیکی، اطمینان حاصل کنید که برای استفاده در داخل ماکروفر ساخته شده اند و علامت استفاده در مایکروویو را داشته باشند. 

 

برای خرید ظروف مناسب سولاردم یا ماکروفر چه کار کنیم؟

در این مقاله ظروف مخصوص ماکروفر را به شما معرفی کنیم و به شما گفتیم که کدام ظرف ها برای ماکروفر مناسب نیستند و می توانند سلامت شما را به خطر بیندازند. برای خرید ظرف پلاستیکی مناسب کافی است وارد فروشگاه اینترنتی آلما پلاستیک یکی از معتبرترین تولید کننده و عرضه کننده محصولات پلاستیکی باکیفیت شوید. ظرف مناسب پلاستیک مناسب ماکروفر را انتخاب و بعد از پرداخت و ثبت سفارش درب منزل خود دریافت کنید. هم چنین می توانید جهت مشاوره رایگان با همکاران ما و اطلاع از قیمت ظرف مناسب ماکروفر با ما در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *